Ułatwienia dostępu

Podsumowanie konkursu geograficznego o Eugeniuszu Romerze

“Rzut oka na Europę pozwala stwierdzić,
że Polska to wielka rzecz”
Eugeniusz Romer

28 stycznia 2024 roku minęła 70. rocznica śmierci wybitnego polskiego geografa i kartografa – Eugeniusza Romera. Jako profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza w Lwowie i Jagiellońskiego w Krakowie swoje życie naukowe poświęcił tworzeniu licznych opracowań kartograficznych Polski. Był autorem wielu map i atlasów, dlatego nazywamy go „ojcem polskiej kartografii”. To Romerowi zawdzięczmy utworzenie Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Jego imię nosiło Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, którego był założycielem. W okresie międzywojennym miał ogromny wkład w opracowania map Polski po odzyskaniu przez nią niepodległości, dlatego mówimy o nim, że “wyrysował Polskę”.

Zespół Szkół w Skępem włączył się w obchody rocznicowe. Z tej okazji w bibliotece szkolnej przygotowano ekspozycję dotyczącą życia i działalności Eugeniusza Romera. Przeprowadzono również szkolny konkurs wiedzy o najsłynniejszym polskim geografie, który cieszył się wśród uczestników ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 51 uczniów. 28 lutego podsumowano zmagania konkursowe.

Pan Dyrektor Jerzy Rzekoński wręczył laureatom nagrody i okolicznościowe dyplomy. Oto wyniki:

  1. miejsce – Julia Jobczyńska z klasy I LOk,
  2. miejsce – ex aequo Angelika Kłys z klasy II TGŻ oraz Wiktoria Kłys z klasy III TGŻ,
  3. miejsceKrzysztof Piechocki z klasy III LOm.

Gratulujemy!

Organizatorkami obchodów były pani Lidia Kopycińska – bibliotekarka oraz pani Agnieszka Żuchowska – nauczycielka geografii.

Scroll to Top