Ułatwienia dostępu

70 lat na Dachu Świata

„Mierz wysoko!
Niewielka jest chwała w łatwym zwycięstwie.”
Sir Edmund Percival Hillary

W 2023 roku mija okrągła rocznica zdobycia Dachu Świata.

Czomolungma/Sagarmatha wielokrotnie opierała się wspinaczom, aż do 1953 roku, kiedy to członkowie brytyjskiej wyprawy – Nowozelandczyk Edmund Hillary i Nepalczyk Tenzing Norgay pokonali górę.70 lat temu 29. maja o godzinie 11.30 himalaiści zdobyli najwyższy szczyt świata. Kierownikiem himalajskiej wyprawy na Mount Everest był pułkownik John Hunt.

Edmund Hillary za ten wyczyn otrzymał od królowej brytyjskiej Elżbiety II tytuł szlachecki. Natomiast Nowa Zelandia upamiętniła wspinacza umieszczając jego podobiznę na banknocie pięciodolarowym. Nowozelandzki pszczelarz słynął również ze swojej rozległej działalności charytatywnej. Przez wiele lat wspierał mieszkańców Tybetu i Himalajów, budował dla nich szkoły, szpitale i inne obiekty infrastruktury. Dzięki niemu odrestaurowano spalony klasztor w Tengboche. W dowód wdzięczności Nepalczycy nadali mu honorowe obywatelstwo. Oprócz wypraw w Himalaje Hillary eksplorował również Antarktydę. Był twórcą Bazy Scotta na Wyspie Rossa, a w 1958 roku zdobył Biegun Południowy. W życiu Hillarego był również polski akcent. 17 czerwca 2004, podczas wizyty w Polsce, himalaista został odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne osiągnięcia w światowym himalaizmie oraz działalność charytatywną.

Szerpa Tenzing Norgay uczestniczył wielokrotnie w wyprawach himalajskich jako wysokogórski przewodnik. Za zdobycie Everestu został odznaczony brytyjskim Medalem Jerzego. Przez wiele lat był kierownikiem Instytutu Górskiego oraz prezesem Stowarzyszenia Szerpów w Indiach.

Nasza szkoła włączyła się w obchody rocznicowe. Z tej okazji przygotowano okolicznościową ekspozycję. Uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w tematycznych zajęciach. Przygotowali również prace projektowe o pierwszych zdobywcach Mount Everestu.

Spośród przygotowanych przez uczniów projektów wyłoniono najlepsze:

  • prezentacja multimedialna Dawida Kosztownego z klasy I TŻG,
  • praca plastyczna Antoniego Marcinkowskiego z klasy I TŻG.

29 maja 2023 roku, w rocznicę słynnej wyprawy, podsumowano obchody. Kierownik Kształcenia Praktycznego Pan Marek Pomirski nagrodził autorów wyróżnionych projektów.

Gratulujemy!

Scroll to Top